Krakowska Kolejowa Orkiestra Dęta istnieje już 107 lat. Została założona w 1910 roku, a w dniu 31 października 1918 r. uczestniczyła w patriotycznej manifestacji, która przyniosła wolność Krakowowi po 123 latach zaborów. Wtedy też przy dźwiękach tej kolejowej orkiestry nastąpiła uroczysta zmiana warty z austriackiej na polską przy "odwachu" obok wieży ratuszowej na krakowskim rynku. Na pamiątkę tamtego wydarzenia kolejowa orkiestra uczestniczy w patriotycznych uroczystościach "wyzwolenia Krakowa i Polski spod zaborów" organizowanych przez Prezydenta Stołeczno Królewskiego Miasta Krakowa, corocznie w okolicach 31 października. 

Obecnie orkiestra działa w Domu Kultury Kolejarza w Krakowie przy ul. Św. Filipa 6, a finansuje ją stowarzyszenie - Kolejowe Towarzystwo Kultury.
Aktualnie dyrygentem i kapelmistrzem jest Józef Bylica - muzyk- instrumentalista, pedagog, nauczyciel, wieloletni kierownik sekcji dętej i perkusji w Państwowej Szkole Muzycznej I-go stopnia w Olkuszu.
Z Krakowską Kolejową Orkiestrą Dętą jest związany od 35 lat.

Skład orkiestry stanowią sekcje:

    - fletów
    - klarnetów
    - saksofonów
    - trąbek
    - sakshornów
    - waltorni
    - puzonów
    - basów in C, Es
    - gitara basowa
    - perkusji.

Z orkiestrą współpracują muzycy zawodowi, studenci Akademii Muzycznej, uczniowie i absolwenci średnich szkół muzycznych.
W zależności od potrzeb orkiestra może występować w składzie mniejszym i dużym zapewniając wysoki poziom wykonując bardzo urozmaicony i bogaty repertuar czego najlepszym dowodem jest nagrana ostatnio płyta CD.
Tradycyjne ale nowe mundury kolejowe wpływają korzystnie na ogólny wygląd estetyczny zespołu podczas koncertów lub przemarszów.
Orkiestra występuje dając koncerty w kraju i za granicą, jest w stanie uświetnić każdą nawet największą uroczystość państwową, świecką, kościelną, pikniki, imprezy integracyjne itp.
Jesteśmy otwarci na propozycje występów dla wszelkich podmiotów i osób prywatnych.
Ceny za występ do uzgodnienia w zależności od charakteru, czasu, miejsca itd. Wystawiamy faktury VAT.

 

Kolejowe Towarzystwo Kultury

NIP: 6760061602

Regon: 350143760

KRS: 0000044214

Dane kontaktowe:

Adres: 31-150 Kraków, ul. Św. Filipa 6

Tel.: 12 634-59-50 | 505-241-248

Fax: 12 634-59-50 w. 102

e-mail: ktk@ktkdkk.pl