Kolejowi artyści na XIX Prezentacjach (OPAK)
W 2022 roku świat artystyczny skupiony i tworzony przez kolejarzy głośno zakrzyknął, oczywiście dzięki swoim patronom Kolejowemu Towarzystwu Kultury i Stowarzyszeniu Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury Kolejarz – zakrzyknął i to jak głośno -„Kolej jest w nas i jest naszą artystyczną inspiracją”. I tak w ramach obchodów jubileuszu 175 lat kolei w Krakowie w dniach 13-16.10.2022 odbyły się XIX Ogólnopolskie Prezentacje Artystyczne Kolejarzy. Nie zdajemy sobie nawet sprawy czym jest dla obdarzonych duszą artystyczną kolejarzy i ich rodzin możliwość prezentowania obrazów i innych form twórczości, w ramach corocznych spotkań artystycznych w Krakowie. To nie jest tylko zaprezentowanie swoich prac sobie nawzajem, ale również pokazanie ich szeroko rozumianemu środowisku Krakowa, osobom zwiedzającym wystawę w Domu Kultury Kolejarza. Z perspektywy artysty Kraków i OPAK to miejsce i czas magiczny. Uczestnicy pełni pasji twórczej, również w tym roku mieli okazję zaprezentować swoje obrazy, rzeźby, wiersze, prace ręczne, makatki, w tej pięknej sali Kolejowego Towarzystwie Kultury w Krakowie
na Św. Filipa 6.
OPAK – to ludzie, organizatorzy, artyści, osoby odwiedzające salę wystawową OPAK-u. Można tu usłyszeć za plecami albo obok, przemierzając wzrokiem kolejne wystawione i wiszące obrazy i inne prace o procesie twórczym, zmaganiach, trudnościach w uzyskaniu oczekiwanego efektu. Kłopoty, nieudane próby, zachwyt jak wyjdzie, warsztat, troski artystyczne – to wszystko tematy, o których na miejscu można porozmawiać z autorami tych prac. Dziś to bardzo ważne, że można w jednym miejscu spotkać tylu twórców, tak mocno stąpających po ziemi – będących tu i teraz i chętnych do rozmów i wymiany refleksji, informacji o warsztacie i efektach ich prac. Kontakt odbiorcy z artystą w atmosferze otwartości i przychylności często sprawia, że autor pracy uchyla rąbka tajemnicy związanej z pracownią, sztalugą, miejscem swojej pracy twórczej.
OPAK – to również miejsce, gdzie w tym roku dominował temat kolei. Prace artystów nawiązują do przeszłości, przyszłości oraz teraźniejszości i fantazji związanej z jakże ujmującym widokiem lokomotywy zaprzęgniętej w wagony, która zmierza w nieznane. Dworce, semafory, wagony, tory, przyroda, lokomotywy, podróżni, czas, radość, emocje to wszystko przelane jest na papier, płótno, drewno – to wszystko stanowi inspirację dla tych, którym kolej jest bliska sercu, stanowi piękno i budzi zachwyt. I to wszystko można było przeżyć i zobaczyć na OPAK-u, który gościł u siebie już po raz 19-ty Dom Kultury Kolejarza w Krakowie przy ul. Św. Filipa 6.
Dni spędzone na OPAK-u to dni poświęcone sztuce i kolei. Dzięki organizatorom uczestnicy w tym roku zachwycali się pięknem malarstwa Tamary Łempickiej w Muzeum Narodowym w Krakowie. Mieli również możliwość zwiedzić Muzeum wraz z istniejącą od 120 lat Pracownią Witrażu, mieszczącą się w siedzibie historycznego studia witrażowego S.G.Żeleński, a szczególnie możliwość poznania funkcjonującej pracowni witraży. Oczywiście jak co roku z kustoszem Leszkiem Sybilą poznali w Muzeum Krakowa kolejne tajemnice skrywające to piękne miasto. Na szczególną uwagę zasługują tu eksponaty przygotowane z okazji 175-lecia jak np. figurka pierwszej lokomotywy „Kraków” przedstawiająca parowóz, który ciągnąc pasażerskie wagony - po raz pierwszy odjechał z Krakowa 13 października 1847 roku.
Podczas wystąpień twórców czyli „biesiady artystycznej” nasi artyści mieli również okazję obejrzeć prezentację „Kolej motywem w malarstwie światowym”, podczas której zwrócono uwagę, że czasem żeby wyrazić poruszenie tematyką kolejową, pociągami, lokomotywami, prędkością z jaką się poruszają nie trzeba wiele. Wystarczy np. kolor niebieski, czerwony, żółty i czarny, które mogą symbolizować szybko przejeżdżający skład przed oczami widza spoglądającego w perspektywę przed sobą. Lokomotywa lub jej interpretacja może być jak pocisk, linia poprzeczna przecinająca spojrzenie widza dając złudzenie chwili spędzonej z motywem kolejowym.
Te coroczne spotkania, wpisują się tak mocno w nasz organizm artystyczny, że październikowy OPAK staje się nierozerwalnie częścią naszego życia i corocznym przystankiem w życiowej podróży artystycznej – Każdego z Uczestników
„VIVE LA CRACOVIE” i „VIVE LA OPAK” !
Dzięki, że jesteście – artysta, uczestnik OPAK.
Michał Wojtczak – październik 2022 r.