W dniach 12 – 14 października 2023 r. w Domu Kultury Kolejarza w Krakowie odbyły się XX Ogólnopolskie Prezentacje Artystyczne Kolejarzy z udziałem poetów, pisarzy, malarzy, rzeźbiarzy i innych osób artystycznie uzdolnionych reprezentujących środowiska kolejowe z całej Polski. Honorowy patronat nad jubileuszowymi Prezentacjami objął prof. Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa. W tegorocznym OPAK’u wzięło udział ponad 80 twórców i animatorów kolejowej kultury, którzy poza udziałem w wystawie mieli możliwość poznać wiele ciekawych miejsc i wydarzeń artystycznych Krakowa. Najciekawszą okazała się wyprawa do Nowej Huty, gdzie uczestniczyli w interesującym spacerze po centrum Nowej Huty, oprowadzani przez Leszka Sibilę z Muzeum Krakowa. Duże wrażenie na gościach OPAK’u zrobiła również wizyta w Nowohuckim Centrum Kultury, gdzie mieli możliwość obejrzenia kilku prezentowanych tam wystaw fotograficznych oraz galerii Zdzisława Beksińskiego i Jerzego Dudy-Gracza. Kulminacyjnym momentem Prezentacji było otwarcie wystawy, historyczna retrospekcja OPAK’ów oraz jak zwykle wypowiedzi autorów nt. swoich prac i zagadnień warsztatowych. Miłą nagrodą dla wszystkich za przyjazdy na OPAK’i była książka „20 lat Ogólnopolskich Prezentacji Artystycznych Kolejarzy w Krakowie 2004-2023” wydana przez głównego organizatora Kolejowe Towarzystwo Kultury. W obszernej ponad 300 stronicowej i bogato ilustrowanej publikacji zamieszczono artykuły wspomnieniowe, autorskie teksty uczestników oraz liczne fotografie z każdego OPAK’u.
Na Prezentacjach dokonano także podsumowania konkursu plastycznego „20 lat Prezentacji Artystycznych Kolejarzy w Krakowie” zorganizowanego przez współorganizatora OPAK’ów Stowarzyszenie Krzewienia Sportu, Turystki i Kultury „Kolejarz”. Ponadto były i obecny dyrektor Domu Kultury Kolejarza: Zdzisław Kowalczyk i Józef Bylica za swoją działalność popularyzującą Kraków zostali uhonorowani odznaką Prezydenta Miasta Krakowa „Honoris Gratia”.

 

Artykuł Andrzeja Walczyka i Jacka Kowalczyka w "Przekaźniku"Dziękujemy wszystkim za przyjazd do Krakowa i obecność na 20-tym OPAK’u i zapraszamy za rok.

 

 

Autorskie prezentacje XX OPAK

Autorskie prezentacje XX OPAK

 

Uczestnicy XX OPAK fot.J.Kowalczyk

Uczestnicy XX OPAK fot.J.Kowalczyk

 

Piotr Zemanek na Autorskich prezentacjach XX OPAK

Piotr Zemanek na Autorskich prezentacjach XX OPAK

 

 

 Serwis fotograficzny 20-tych Prezentacji autorstwa Jacka Kowalczyka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejowe Towarzystwo Kultury

NIP: 6760061602

Regon: 350143760

KRS: 0000044214

Rachunek bankowy w KBS Kraków

nr 32 85910007 0021 0051 9296 0001

Dane kontaktowe:

Adres: 31-150 Kraków, ul. Św. Filipa 6

Tel.: 12 634-59-50 | 505-241-248

e-mail: ktk@ktkdkk.pl