Szanowni Państwo,
Członkowie Kolejowego Towarzystwa Kultury
Drodzy Przyjaciele,
Właśnie dzisiaj mija 32 lata od pamiętnego spotkania w dniu 2 grudnia 1992 roku, kiedy to w sali „Zielonej” Domu Kultury Kolejarza w Krakowie przy ul. św. Filipa 6 – 17 osób zawiązało Kolejowe Towarzystwo Kultury wpisując się ręcznie na listę jego założycieli. Kiedy zaczynaliśmy działalność cyfryzacja wtedy „raczkowała” i dokumenty rejestrowe do sądu wypełnialiśmy jeszcze na maszynie. Dzisiaj już nawet komputery idą w „odstawkę” a zaczynają królować cyfrowe telefony i narzędzia generatywne sztucznej inteligencji (AI). Właśnie dlatego w program tegorocznych XXI Prezentacji (OPAK) wprowadziliśmy zagadnienie AI „Sztuczna Inteligencja w rękach artysty - zagrożenie czy inspiracja?, które rozwinął Michał W. z Warszawy.
Przygotowując do Państwa ten list postanowiliśmy pokazać możliwości sztucznej inteligencji w postaci jej reakcji na proste pytania o KTK i jego Członkach, DKK, OPAK’u i Orkiestrze (wypowiedzi AI przytoczone dosłownie):
AI (ChatGPT) – co wiesz o KTK w Krakowie, które powstało w 1992 roku ?
Kolejowe Towarzystwo Kultury (KTK) w Krakowie, działające od 1992 roku, podejmuje wiele inicjatyw artystycznych mających na celu promocję dziedzictwa kolejowego oraz twórczości amatorskiej. Do kluczowych działań należą:
- Ogólnopolskie Prezentacje Artystyczne Kolejarzy (OPAK) – konkursy i przeglądy twórczości artystycznej.
- Wystawy tematyczne – malarstwo, fotografia i rękodzieło o tematyce kolejowej.
- Wieczory poetyckie i koncerty – promujące twórczość środowiska kolejarskiego.
- Konkursy literackie i plastyczne – z udziałem młodzieży i dorosłych.
- Publikacje – albumy i książki popularyzujące kulturę kolejową.
Działania te integrują środowisko kolejowe i wzbogacają życie kulturalne Krakowa.
AI (ChatGPT) – co wiesz o OPAK w Krakowie 2004 – 2024 ?
Ogólnopolskie Prezentacje Artystyczne Kolejarzy (OPAK) organizowane przez Kolejowe Towarzystwo Kultury w Krakowie od 2004 do 2024 roku są cyklicznym wydarzeniem promującym twórczość artystyczną środowiska kolejowego w Polsce. Ostatnia, XXI edycja, odbyła się w październiku 2024 r. w Domu Kultury Kolejarza w Krakowie. W programie znalazły się prezentacje poetów, pisarzy, malarzy, muzyków i innych twórców. Wydarzenie podkreśla integrację kultury z tradycją kolejarską oraz oferuje przestrzeń do prezentacji amatorskiej sztuki kolejowej
AI (ChatGPT) – co wiesz o Kolejowej Orkiestrze Dętej w Krakowie, założonej w 1910r. i występie na Rynku Głównym 31.10.1918 r ?
Kolejowa Orkiestra Dęta w Krakowie, założona w 1910 roku, jest jednym z najstarszych zespołów orkiestralnych w Polsce. W szczególności zapisała się w historii, biorąc udział w wydarzeniu 31 października 1918 roku, kiedy to Kraków obchodził swoje wyzwolenie spod zaboru austriackiego. Orkiestra wystąpiła na Rynku Głównym, co było symbolem radości i nadziei na odzyskanie niepodległości. Orkiestra odgrywała i nadal odgrywa ważną rolę w kulturalnym życiu miasta, uczestnicząc w wielu uroczystościach i wydarzeniach artystycznych.
AI (ChatGPT) (ChatGPT) – co wiesz o Domu Kultury Kolejarza w Krakowie z ulicy Filipa 6 ?
Dom Kultury Kolejarza w Krakowie, zlokalizowany przy ul. św. Filipa 6, jest miejscem, w którym od 32 lat działa Kolejowe Towarzystwo Kultury. Budynek ten pełni funkcje kulturalne i społecznie integrujące środowisko kolejarskie, oferując przestrzeń do organizacji wystaw, koncertów, warsztatów oraz innych wydarzeń artystycznych. Dom Kultury ma bogatą historię i jest ważnym ośrodkiem działalności kulturalnej w Krakowie, szczególnie dla osób związanych z kolejnictwem.
AI (ChatGPT) – co wiesz o Członkach KTK w Krakowie - kolejarzach i sympatykach kolejowej kultury ?
Członkowie Kolejowego Towarzystwa Kultury w Krakowie to zarówno pracownicy kolei, jak i pasjonaci kultury kolejowej, którzy angażują się w działalność artystyczną i społeczną. Są to osoby, które łączą miłość do kolei z twórczością artystyczną, uczestnicząc w różnych inicjatywach, takich jak konkursy literackie, wystawy, koncerty czy spotkania poetyckie. Dzięki nim Towarzystwo stanowi przestrzeń integrującą miłośników kolejnictwa i sztuki, promując wartości związane z tradycją kolejową i wzbogacając życie kulturalne Krakowa.
AI (ChatGPT) – opracuj życzenia dla Członków na 32 rocznicę powstania KTK ?
Z okazji 32. rocznicy powstania Kolejowego Towarzystwa Kultury w Krakowie, życzę wszystkim członkom i sympatykom Towarzystwa wielu kolejnych lat pełnych twórczej pasji, radości z realizacji artystycznych projektów oraz dalszego rozwijania kultury kolejowej. Wasza praca, zaangażowanie i miłość do kolei inspirują i łączą ludzi, tworząc niepowtarzalną atmosferę wspólnoty i kreatywności. Niech każdy dzień przynosi nowe możliwości do rozwoju i dzielenia się pięknem kultury kolejowej z innymi. Gratulacje z tej wspaniałej okazji!
Dołączając się do życzeń AI z okazji 32 rocznicy powstania Kolejowego Towarzystwa Kultury – dziękujemy wszystkim jego Członkom za współpracę i wsparcie oraz życzymy wszelkiej pomyślności !!!
Zarząd KTK:
Krystyna W. Józef B. Marek B. Kazimierz J. Marian K.
oraz
Komisja Rewizyjna KTK:
Małgorzata G. Zbigniew M. Franciszek R.
* Podając inicjały nazwisk – stosujemy się do przepisów RODO
W dniach 10 – 12 października 2024 r. w Domu Kultury Kolejarza w Krakowie odbyły się XXI Ogólnopolskie Prezentacje Artystyczne Kolejarzy z udziałem poetów, pisarzy, malarzy, rzeźbiarzy i innych osób artystycznie uzdolnionych reprezentujących środowiska kolejowe z całej Polski. 21-sze Prezentacje odbywały się pod hasłem „Nowoczesność w mojej twórczości – potrzeba / konieczność / obojętność” dlatego w ich trakcie twórcy i animatorzy kolejowej kultury wiele miejsca poświęcili nowoczesnym aspektom twórczości wraz z wykorzystaniem obecnych artystycznych możliwości sztucznej inteligencji. W tegorocznym OPAK’u wzięło udział ponad 70 twórców i animatorów kolejowej kultury, którzy poza udziałem w Prezentacjach mieli możliwość poznania wielu ciekawych miejsc i wydarzeń artystycznych w Krakowowie. Najciekawszym okazało się zwiedzenie dwóch czasowych wystaw: w Muzeum Krakowa w Pałacu Krzysztofory - wystawy przypominającej życie i bogatą twórczość artysty (patrioty - legionisty) - Wincentego Wodzinowskiego (1866 -1940) oraz wystawy „Kapiści. 100 lat” w Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie zorganizowanej w setną rocznicę powstania tej grupy artystycznej.
Partnerami Kolejowego Towarzystwa Kultury w organizacji tegorocznych Prezentacji była Federacja Związków Zawodowych Kolejarzy oraz tradycyjnie Stowarzyszenie Krzewienia Sportu, Turystki i Kultury „Kolejarz”.
Dziękujemy wszystkim za przyjazd do Krakowa i obecność na 21-szym OPAK’u, i zapraszamy za rok.
http://ktkdkk.pl/index.php/pl/aktualnosci?pl-PL=#sigFreeIda9b389b3f4
Zapraszamy do Krakowa w dniach 10-12.10.2024 r. wszystkich Państwa, także tych którzy jeszcze nie byli na Prezentacjach - na
XXI OGÓLNOPOLSKIE PREZENTACJE ARTYSTYCZNE KOLEJARZY: POETÓW, PISARZY, MALARZY, RZEŹBIARZY i innych TWÓRCÓW
Odbywających się p.h. „Nowoczesność w mojej twórczości – potrzeba / konieczność / obojętność ”.
Fotografia przypomina Prezentacje z 2023 r. Poniżej program XXI OPAK i karta zgłoszenia
PROGRAM XXI OPAK 10-12.10.2024 DKK Kraków
KARTA ZGŁOSZENIA na XXI OPAK 2024 (doc)
KARTA ZGŁOSZENIA na XXI OPAK 2024 (pdf)
Na inaugurację sezonu artystycznego KTK 2024/2025 zorganizowany został występ Krakowskiej Kolejowej Orkiestry Dętej KTK w Skawinie w dniu 08.09.2024 r. na uroczystościach 140-lecia uruchomienia na tym szlaku linii kolejowej oraz 700-lecia lokowania miasta Skawina. Głównym realizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Krakowie, z którym KTK od kilku lat blisko współpracuje.
Kolejowe Towarzystwo Kultury zaprasza na XI Festiwal Chórów Męskich
"Krakowska Wiosna" w dniach 11 - 12 maja 2024.