W dniach obchodów 105-letniej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w dwóch ważnych turniejach tańca zdobyliśmy duże sukcesy.
Państwo Joanna i Marek Sułowscy podczas Grand Prix Seniorów w Oleśnie w dniu 12.11.2023 r. wytańczyli 1 złoto i 2 srebra a Anielka zajęła 1 miejsce w kategorii srebro 8-9 lat podczas turnieju Rekreacji Małopolskiej Stardance w Skrzyszowie w dniu 11.11.2023 r.
Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniach 12 – 14 października 2023 r. w Domu Kultury Kolejarza w Krakowie odbyły się XX Ogólnopolskie Prezentacje Artystyczne Kolejarzy z udziałem poetów, pisarzy, malarzy, rzeźbiarzy i innych osób artystycznie uzdolnionych reprezentujących środowiska kolejowe z całej Polski. Honorowy patronat nad jubileuszowymi Prezentacjami objął prof. Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa. W tegorocznym OPAK’u wzięło udział ponad 80 twórców i animatorów kolejowej kultury, którzy poza udziałem w wystawie mieli możliwość poznać wiele ciekawych miejsc i wydarzeń artystycznych Krakowa. Najciekawszą okazała się wyprawa do Nowej Huty, gdzie uczestniczyli w interesującym spacerze po centrum Nowej Huty, oprowadzani przez Leszka Sibilę z Muzeum Krakowa. Duże wrażenie na gościach OPAK’u zrobiła również wizyta w Nowohuckim Centrum Kultury, gdzie mieli możliwość obejrzenia kilku prezentowanych tam wystaw fotograficznych oraz galerii Zdzisława Beksińskiego i Jerzego Dudy-Gracza. Kulminacyjnym momentem Prezentacji było otwarcie wystawy, historyczna retrospekcja OPAK’ów oraz jak zwykle wypowiedzi autorów nt. swoich prac i zagadnień warsztatowych. Miłą nagrodą dla wszystkich za przyjazdy na OPAK’i była książka „20 lat Ogólnopolskich Prezentacji Artystycznych Kolejarzy w Krakowie 2004-2023” wydana przez głównego organizatora Kolejowe Towarzystwo Kultury. W obszernej ponad 300 stronicowej i bogato ilustrowanej publikacji zamieszczono artykuły wspomnieniowe, autorskie teksty uczestników oraz liczne fotografie z każdego OPAK’u.
Na Prezentacjach dokonano także podsumowania konkursu plastycznego „20 lat Prezentacji Artystycznych Kolejarzy w Krakowie” zorganizowanego przez współorganizatora OPAK’ów Stowarzyszenie Krzewienia Sportu, Turystki i Kultury „Kolejarz”. Ponadto były i obecny dyrektor Domu Kultury Kolejarza: Zdzisław Kowalczyk i Józef Bylica za swoją działalność popularyzującą Kraków zostali uhonorowani odznaką Prezydenta Miasta Krakowa „Honoris Gratia”.

 

Artykuł Andrzeja Walczyka i Jacka Kowalczyka w "Przekaźniku"Dziękujemy wszystkim za przyjazd do Krakowa i obecność na 20-tym OPAK’u i zapraszamy za rok.

 

 

Autorskie prezentacje XX OPAK

Autorskie prezentacje XX OPAK

 

Uczestnicy XX OPAK fot.J.Kowalczyk

Uczestnicy XX OPAK fot.J.Kowalczyk

 

Piotr Zemanek na Autorskich prezentacjach XX OPAK

Piotr Zemanek na Autorskich prezentacjach XX OPAK

 

 

 Serwis fotograficzny 20-tych Prezentacji autorstwa Jacka Kowalczyka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XX OPAK Zaproszenie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szanowni Państwo - Koleżanki i Koledzy
Zainteresowani
Ogólnopolskimi Prezentacjami Artystycznymi Kolejarzy

 

Drodzy Przyjaciele, Zbliża się październik, a w nim termin jubileuszowych XX Ogólnopolskich Prezentacji Artystycznych Kolejarzy, które zaplanowaliśmy na 12 – 14 października 2023 r. w Krakowie. Tegoroczne Prezentacje będą odbywać się pod hasłem „20 lat kolejarskich prezentacji artystycznych w Krakowie”.
Zgodnie z wcześniejszymi informacjami na tegoroczny OPAK przygotowujemy specjalną (ponad 300 stronicową) publikację książkową, którą otrzymacie po przyjeździe do nas.
Zgłoszenia na Prezentacje prosimy dokonać najpóźniej do 30 września 2023 r. W przypadku jakichkolwiek pytań w spawach Prezentacji – prosimy o kontakt telefoniczny (K. Jarosz - 510291460 lub D. Lebiecka - 505241248). w załączeniu:

PROGRAM jubileuszowych XX OGÓLNOPOLSKICH PREZENTACJI ARTYSTYCZNYCH KOLEJARZY: POETÓW, PISARZY, MALARZY, RZEŹBIARZY i innych TWÓRCÓW

Karta Zgłoszenia

Karta Seniora

Serdecznie zapraszamy i do zobaczenia w Krakowie
Józef Bylica i Kazimierz Jarosz


Ps. Dla zainteresowanych wysyłamy także info nt. Ogólnopolskiej Karty Seniora – uprawniającej do zniżek w wielu dziedzinach, w całej Polsce. W Krakowie Kartę tą będzie można uzyskać „od ręki” (gdy będziemy w Nowej Hucie).

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniu 3 września 2023 r. na terenie krakowskiej historycznej dzielnicy „Wesoła” doszło do niecodziennego wydarzenia – otwarcia nowoczesnego przystanku kolejowego Kraków-Grzegórzki . W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Minister Infrastruktury RP, Prezydent Miasta Krakowa, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego i Prezes PKP PLK SA. Jak podkreślali występujący – powstanie przystanku przy torach ciągnących się na estakadzie od ul. Kopernika do ul. Miodowej dało możliwość zlikwidowania XIX nasypu dzielącego ten obszar Krakowa na dwie części. Ponadto (wg szacunku ekspertów) z przystanku Grzegórzki może korzystać więcej podróżnych mieszkających w Krakowie i okolicach niż z Krakowa Głównego.
Miło nam donieść, że to historyczne wydarzenie uświetniła Krakowska Kolejowa Orkiestra Dęta KTK, która w owacyjnie przyjętym występie zaprezentowała utwory związane z Krakowem: "Pod Wawelem", marsz "Krakus", krakowiak "Bartosz", "Za murami Krakowa". Ponadto swój pokaz Orkiestra rozpoczęła paradnym marszem na płycie przystanku Grzegórzki. Prowadzący uroczystość podkreślił, że to właśnie kolejowa orkiestra na Rynku Głównym 31 października 1918 r. witała niepodległość Krakowa, po okresie zaborów. Występ Orkiestry był jednocześnie inauguracją bogato zapowiadającego się 31-ego sezonu artystycznego Kolejowego Towarzystwa Kultury w Krakowie.

Gratulujemy i dziękujemy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejowe Towarzystwo Kultury

NIP: 6760061602

Regon: 350143760

KRS: 0000044214

Rachunek bankowy w KBS Kraków

nr 32 85910007 0021 0051 9296 0001

Dane kontaktowe:

Adres: 31-150 Kraków, ul. Św. Filipa 6

Tel.: 12 634-59-50 | 505-241-248

e-mail: ktk@ktkdkk.pl