Kiedy zadamy sobie pytania - czym jest sztuka, kim są artyści, których prace zobaczyliśmy w Krakowie w ramach XI Ogólnopolskich Prezentacji Artystycznych Kolejarzy zorganizowanych przez Kolejowe Towarzystwo Kultury – nasuwa się nam  refleksja – sztuka to uzewnętrznienie się samych twórców wyrażona w drewnie, na płótnie, papierze i szkle, mająca na celu pokazanie piękna i wywołanie błysku w oku tych, którzy przyszli do Domu Kultury Kolejarza w Krakowie w dniach 9-11 października 2014 r.

Swoboda artystyczna, przyświecająca organizatorom, spowodowała, że sztuka zróżnicowana w swej istocie zawitała do Krakowa po raz kolejny. Płótno, papier, liść, szkło, ceramika, drewno to materiały, które artystyczna wizja, umiejętności, praca i pomysł zamieniły w coś, co niektórzy z nas chcieliby posiadać, powiesić na ścianie czy postawić koło kominka. Natomiast dla tych, którzy zatrzymali się tu na dłużej w uszach zaczynała rozbrzmiewać poezja - czysta forma, piękno słowa i myśli powodującą zadumę nad przemijającym czasem i tym co przed nami.

Prezentacje Artystyczne to spotkania poetów, malarzy, rzeźbiarzy. To możliwość na wymianę doświadczeń, rozmowy o samej istocie pojęcia „sztuka dla sztuki”. To możliwość oderwania się od rzeczywistości poprzez spojrzenie na prezentowane prace. Atmosfera uaktywniająca głębsze potrzeby i ich próby realizacji w myśl sformułowania „stwórzmy coś”.  Osobowość artystów, nastrój, który tworzyli, sprzyjał odpowiedzi na przenikające ich pytanie – co o nas myślą? A jednocześnie możliwość bycia zaskoczonym, usatysfakcjonowanym i pełnym entuzjazmu – to znaczy spotkać uczestników XI Prezentacji i spędzić czas w ich towarzystwie.

W trakcie tegorocznego spotkania odbył się „Panel Dyskusyjny o Sztuce – 11 rok twórczych spotkań na OPAK w Krakowie i co dalej”. Artyści uczestniczący w spotkaniu rozważali zagadnienia, z którymi każdy z nich spotkał się wczasie swoich twórczych lat. Wypalenie, inspiracje, natchnienie, niezrealizowane plany, porażki i odpowiedź na pytanie skierowane w stronę przyszłości – i co dalej?, dokąd zmierzamy?

Rękodzieło artystyczne, sztuka plastyczna, twórczość poetycka, różne style i techniki i temat przewodni – „kolej”, martwa natura, marynistyka, florystyka, taniec, religia, przyroda, wspomnienie tego co przeminęło i odzwierciedlenie epoki, w której żyjemy. Integracja środowiska, wymiana doświadczeń, motywacja i entuzjazm, unikalna atmosfera w otoczeniu Krakowskich Plant - tym są prezentacje i spotkania artystyczne organizowane w Krakowie przy ul. Św. Filipa 6.

p.s.

Dziękuję organizatorom za możliwość udziału w tej imprezie oraz wszystkim uczestnikom, artystom i twórcom, za to że mogłem w ich towarzystwie spędzić czas i wynieść tak wiele z tych spotkań.

Z artystycznym pozdrowieniem: „dajmy się zaskoczyć jeszcze raz w następnym roku”

Michał Wojtczak z Warszawy.

Kolejowe Towarzystwo Kultury

NIP: 6760061602

Regon: 350143760

KRS: 0000044214

Dane kontaktowe:

Adres: 31-150 Kraków, ul. Św. Filipa 6

Tel.: 12 634-59-50 | 505-241-248

Fax: 12 634-59-50 w. 102

e-mail: ktk@ktkdkk.pl