Działalność Kulturalna

Działalność Kulturalna

W ramach Kolejowego Towarzystwa Kultury działają liczne zespoły i sekcje artystyczne.

Noclegi

Noclegi

Dysponujemy miejscami noclegowymi w komfortowych pokojach 2-, 3- i 4-osobowych. Serdecznie zapraszamy!

Jadłodajnia

Jadłodajnia

Nasza jadłodajnia oferuje smaczne i niedrogie posiłki zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla grup.

Wynajem sal / organizacja imprez

Wynajem sal / organizacja imprez

Posiadamy kilka sal, które wynajmujemy na wszelkiego rodzaju konferencje, szkolenia, wybory, zebrania, imprezy okolicznościowe.

Aktualności

 • ZMARŁA ZOFIA DOLEŻUCHOWICZ

  12 maj 2021

  Z wielkim smutkiem informujemy, że w dniu 10 maja 2021 r. zmarła nasza nieodżałowana Koleż...
 • Ciekawe inicjatywy artystyczne na 160-lecie kolei...

  08 kwiecień 2021

  Koleżanki i KoledzyTwórcy i Animatorzy kultury działający w środowiskach kolejowych W roku...
 • MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA WIRTUALNEJ SZTUKI FISAIC

  29 marzec 2021

  Do wszystkich krajowych związków FISAIC. MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA WIRTUALNEJ SZTUKI FISAIC D...

Stowarzyszenie malarzy kolejowych Plavo svjetlo Zagrzeb, Chorwacja

 

Pierwsza  wspólna wystawa grupy entuzjastów  malarzy kolejarzy  odbyła się w 1990 roku w mieście Varaždin.

 Ponieważ grupa malarzy kolejarzy dalej  aktywnie   wystawiała swoje prace , 20 marca  1997 roku, po zgromadzeniu założycielskim, oficjalnie zarejestrowała się jako Stowarzyszenie Malarzy Kolejowych  Plavo svjetlo (Niebieskiego Światło) Zagrzeb.

Obecnie liczy 25 aktywnych członków. Członkami stowarzyszenia artystycznego są wyłącznie pracownicy i emeryci Kolei Chorwackich z różnych miast.

 Stowarzyszenie działa nieprzerwanie od momentu powstania i  funkcjonuje do dzisiaj , prezentując  101 wspólnych wystaw.

 Stowarzyszenie ma również sekcję fotograficzną z dwoma bardzo aktywnymi członkami.

Poza Chorwacją, stowarzyszenie prezentowało swoje prace na  dziesięciu międzynarodowych wystawach w Europie (Francja, Włochy, Belgia, Niemcy, Węgry, Czechy, Szwajcaria, Polska i Austria).

Wśród najważniejszych wystaw możemy wskazać:

dwie w Dubrowniku, wystawa sponsorowana przez Ministerstwo Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska, na temat Międzynarodowego Dnia Gór i Międzynarodowego Dnia Wody, Dnia Matki i wystawy poświęcone rocznicom kolei. Wystawy organizowane przez Chorwacką Radę  Kultury i wystawy organizowane przez Międzynarodową Federację Kolejowych Stowarzyszeń Artystycznych i Intelektualnych Europy (FISAIC).

Stowarzyszenie przez siedemnaście lat prowadziło galerię w holu budynku Kolei Chorwackich w Zagrzebiu  . Zorganizowano tam 184 wystawy indywidualne i zbiorowe swoich członków, towarzystw zaprzyjaźnionych  i malarzy akademickich.

Współpracowaliśmy i współpracujemy z wieloma stowarzyszeniami artystycznymi z Chorwacji i Słowenii oraz z malarzami kolejarzami z Austrii, Belgii, Czech i Niemiec. O naszych pracach pisali eksperci wybitni chorwaccy krytycy sztuki.

Na krajowych i międzynarodowych wystawach konkursowych  (FISAIC) w Czechach, Chorwacji, W Szwajcarii, Polsce i Austrii prace naszych członków zdobyły główne złote i brązowe medale nagrody i wyróżnienia oraz nagrodę specjalną.

Stowarzyszenie jest laureatem nagrody dla Stowarzyszenia odnoszącego największe sukcesy w 2012 roku i dyplomy za wieloletnią pracę w amatorstwie kulturalnym i artystycznym.

Aktywnie współpracujemy z ŽKUD Renato Pernić z Roč, z Gacka Open University Otočac, z malarzami z Chorwacji i Słowenii malującymi ustami i stopami oraz innymi artystami.

Rzeźbiarka i malarka jest rodzinnie związana ze środowiskiem kolejarskim Śląska i Małopolski. Jest długoletnim uczestnikiem krakowskich Prezentacji Artystycznych Kolejarzy, podczas których w 2016 roku otrzymała Nagrodę „Kolejowy Złoty Laur” za twórczość artystyczną i upowszechnianie kolejowej kultury. W jej twórczości ważną rolę odgrywają akcenty patriotyczne i martyrologiczne narodu polskiego. W wielu swoich pracach opisuje cierpienia uczestników powojennych przymusowych obozów pracy dla „niepoprawnych politycznie” młodych Polaków więzionych w miejscowości Jaworzno. Od kilku lat w Muzeum Miasta Jaworzna można oglądać wystawy prezentujące jej prace. Wystawiała także swoje prace m.in. w Białymstoku, Krakowie oraz za granicą w Halle i Stuttgarcie.

Józefina Szkółka to postać niebanalna. Urodziła się we francuskim Morhange w polskiej rodzinie, którą zawierucha wojenna rzuciła daleko od ojczyzny. Po powrocie do kraju, jako dziewięcioletnia dziewczynka mówiąca wyłącznie po francusku, powoli stawała się jaworznianką. Rzeźbiła, jak sama mówi, od zawsze. Początkowo były to małe figurki wyskrobane nożem w korze drzewa, z czasem sięgała po coraz większe formy i dłuta. Artystka od dawna związana jest z jaworznickim środowiskiem artystycznym.

Autorką fotografii prezentowanych poniżej prac Józefiny Szkółka - jest Iwona Brandys.

 

View the embedded image gallery online at:
http://ktkdkk.pl/index.php/pl/2-uncategorised#sigFreeIdb6842934b0

Mijat Marić urodził się  w Sarajewie w Republice Bośni i Hercegowiny.

 Jako maszynista na Kolejach chorwackich spełnił marzenie chłopca, żeby podróżować pociągiem, chłonąć piękno krajobrazu i przenieść je na płótno. Dziś jest emerytem, oddanym rodzinie, malarstwu i swoim zainteresowaniom. Od wielu lat jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Malarzy Kolejowych i Stowarzyszenia Art-Fortuna z Zadaru. Jest inicjatorem i wieloletnim organizatorem plenerów artystycznych w Kninie .Jest też uczestnikiem wielu charytatywnych plenerów artystycznych i wystaw zbiorowych. Kocha eksperymentować z technikami i tematami  w malarstwie. Jest aktywnym członkiem naszego Stowarzyszenia Plavo Svjetlo (Niebieskie światło )Zagrzeb.„Jestem na emeryturze, nie odpoczywam, maluję i pracuję jak nigdy dotąd”.  W czasie izolacji z powodu pandemii Covid 19 moja twórczość malarska całkowicie mnie pochłonęła i zajęła tematem i ekspresją w odpowiedzi na izolację od świata., a umożliwia mi to  mały domek, w którym obecnie mieszkam i maluję oraz piękno krajobrazu Jezior Bacińskich koło Ploče,

Praca:

" Kovid , Kto widzi ten widzi", obraz, akryl,40x50cm

 

Z koleją związany od lat siedemdziesiątych ub. wieku, początkowo jako uczeń, a później pracownik Zasadniczej Szkoły Zawodowej PKP. Obecnie pracuje w Spółce PKP Intercity - Zakład Południowy. W Domu Kultury Kolejarza działa prawie 24 lata i jest autorem 15 -stu wystaw prac artystów organizowanych podczas 16-tu stacjonarnych OPAK. Ponadto jest autorem wielu projektów graficznych plakatów, znaczków , exlibrisów i innych graficznych form artystycznych.
 

Ivanka Švabek urodziła się w  Zagrzebiu.

Po ukończeniu Szkoły Sztuki Użytkowej doświadczenie zawodowe zdobywała pracując jako projektant na Chorwackich Kolejach. Na emeryturze  jest od 2000 roku. swoją uwagę nieprzerwanie poświęca  malarstwu. Tym razem pandemia Covid 19  jej reakcje na sytuację są widoczne w tematach jej obrazów. Jak wszyscy malarze, doświadcza i traktuje to jako nowe wyzwanie malarskie. Maluje we wszystkich technikach, głównie olej na płótnie. Poza licznymi wspólnymi wystawami  miała też 18  tematycznych wystaw indywidualnych  (widoki, krajobrazy, woda, ligatura głagolicy , kościoły, procesje maskaradowe, teksty malarskie miejscowych poetów itp.).Jest jednym z założycieli Stowarzyszenia, bardzo aktywnym i mile widzianym członkiem, działa charytatywnie, pedagog artystyczny  na plenerach malarskich. Jest zdobywczynią dwóch złotych, jednego brązowego medalu, wielu dyplomów i wyróżnień za pracę artystyczną. Mieszka i pracuje w mieście Velika Gorica.

Praca:

" Kovid 19 - ostatni dzień karnawału", obraz ,tempera 42x29cm,2020

 

Kolejowe Towarzystwo Kultury

NIP: 6760061602

Regon: 350143760

KRS: 0000044214

Dane kontaktowe:

Adres: 31-150 Kraków, ul. Św. Filipa 6

Tel.: 12 634-59-50 | 505-241-248

Fax: 12 634-59-50 w. 102

e-mail: ktk@ktkdkk.pl